Get Adobe Flash player

Neden bu sayfa?

Zaman zaman özellikle ünlü yazarlara neden yazarsınız, sizi buna yönelten nedir, türünden sorular sorulur. Ben de yazmayla, çizmeyle ilgilendiğimden böyle bir soru ile karşılaşsam ben nasıl bir yanıt verirdim, diye düşünmüşümdür.

Hiç sirk izlediniz mi? Kızım küçükken Pazar günleri televizyonda sirk gösterileri olurdu, biz de onları izlerdik. Bir sonraki numarayı duyuran sunucu şimdi falan ülkeden şu, şimdi filan ülkeden bu… diye onları tanıtırdı. Sonra da yeryüzünün dört bir köşesinden gelen sanatçılar gösterilerine başlardı. Bir süre sonra o dört bir köşenin içinde Türkiye adının hiç geçmediğini farkettim. Yok muydu bizim de cambazlarımız, hokkabazlarımız, sihirbazlarımız, gösteri sanatçılarımız?

Yoktu. Onları küçümsüyor, hatta hor görüyorduk. Hangi anne-baba çocuklarından biri sanatçı olmak istediğini söylediğinde aman ne iyi der? Ama izlemeyi seviyorduk, pek çok alanda biz yaratan, oluşturan, sunan değil izleyendik.

Bir süre sonra yalnızca izleyen olmanın bana yetişmediğini farkettim. Benim de söyleceklerim olmalıydı, vardı da. Eskiden beri iyi kötü bir şeyler yazmayı, çizmeyi seviyordum. Bunlar da çoğunluk kıyıda köşede kalıyordu. Gene de şanslı sayılırım, bir kaç kitabım, yazılarım yayınlandı. Ama inanın, onların iki katı kadar da yayınlanmamış olan var. Çizdiklerimi hiç saymıyorum.

Benim ürettiğim kimi şeyleri görenler ayol bunları bastırsana, yayınlatsana diyorlar. Her zaman olmuyor. Ben de istiyorum en azından onların bir bölümünü başkalarıyla paylaşmak, onların ne düşündüklerini öğrenmek…

…derken internet denen bu yeni olanak ortaya çıktı. Kimi araştırmalarım için onda dolaşırken ne olmadık şeylerle karşılaştığımı anlatamam. Alışık olmadığımdan balıklama içine dalamadım. Kendimi emekli ettikten sonra kızım Pınar birer internet sayfası açmamızı isteyince hayır diyemedim. O da bir arkadaşıyla birlikte yardımcı olacağını söyleyince kartopu yuvarlanmaya başladı.

İşte böyle. Burada neler mi bulacaksınız? Aklıma ne gelirse diyeyim, siz de hemen sayfadan çıkın. Ama isterseniz bir bakın bakalım, belki öyle yapmadan ilginizi çekecek bir şeyler çıkar, ola ki hoşlanırsınız. Olmazsa canınız sağ olsun. Haydi yeniden buluşmak dileğiyle…

ÜA