Get Adobe Flash player

Mimarlık

Mimarlık… benim için neredeyse bir yaşam biçimi. Dört kuşak boyunca yirmi dolayında mimar yetiştirmiş olan Koyunoğlu – Kuruyazıcı – Barutçu – Alsaç ailelerinin üyesiyim dersem bu biraz daha iyi anlaşılır.

Babam Orhan Alsaç mimardı, kızım Pınar da mimarlık eğitimi aldı. Mimarlık eğitimimi tamamladıktan sonra çağdaş Türk mimarlığı üstüne hazırladığım bir doktora çalışmasıyla mimarlık tarihçisi oldum. Uzunca bir süre mimarlık eğitimi veren üniversitelerde çalıştım. Bunların hepsinde tasarım eğiticisi eksiği vardı, bu nedenle mimari proje stüdyolarında yönetici olarak görev aldım. Mimarlık kuramı ve tarihi üstünde olduğu kadar tasarım kuramı ve eğitimi konusu üstünde de çalıştım. Bu konularda kitaplar, makaleler yazdım.

Mimarlık çok yönlü bir alan, herkesi ilgilendiren bir yanı var, çünkü sürekli olarak mimarlık yapıtları içinde yaşıyoruz. Hem sanatsal bir yanı var hem de teknik bir yanı. Bireysel de olabiliyor, toplumsal da. Çeşitli özellikleriyle beni sürekli düşündürdü, ilgi alanlarımın genişlemesine yol açtı.

Mimarlık ve mimarlık tarihi aracılığıyla başta kent düzenlemesi olmak üzere yapı mühendisliği ve taşıyıcı dizgeler, onarım ve yenileştirme (restorasyon), iç mimarlık ve  bahçe (peyzaj) mimarlığı gibi yan konularının da tarihçeleri ile kuramları üstünde çalıştım. Doğal olarak resim ve yontu gibi mimarlığa yakın öteki sanatsal yaratı alanları ile de ilgilendim.

Bu sayfalarda bunlarla ilgili kimi çalışmalarıma, araştırmalarıma, yeri geldiğinde düşüncelerime  yer vermek istiyorum.

 MiMARLIKTA ANLAM VE ANLATIM-X-son1

Leave a Reply