Get Adobe Flash player

Hayvanlar

Filler, kazlar ve başkaları - ya da karikatürlerle desteklenmiş bir sözcük oyunu aracılığıyla genel kültürümü nasıl geliştirebilirim?

Fransız karikatürcüsü Sine’nin iki albümünü görmüştüm. Bunlardan biri içinde CAT (kedi) öteki de CAR (otomobil) sözcükleri bulunan sözcükleri kullanarak yapılmış çizimlerden oluşuyordu. Sözcük oyunlarına dayanan bu kitapları çok sevmiştim. Daha sonra bunların Türkçelerinin de yapılabileceğini düşündüm.

Fil bilmecelerini öğrenciyken de bilirdik. Perişan file ne denir? Sefil… gibi. Ben de bunları çizgiye dökmeyi düşündüm. 1967’de kardeşim Ongun’la birlikte geçirdiğimiz bir yaz tatilinde filler dizisine başladım. Birlikte epey eğlenmiştik. Çeşitli zamanlarda onları yayınlatma girişimlerim sonuç vermedi.

Zamanla soyut espirilere, bilmece ve bulmacalara, karikatür ve çizgi roman gibi çizgili anlatıma dayanan gülmece türlerine ilgi çoğaldı, bu alandaki yayınlar da öyle. Farklı bir türde de olsa Adnan Ersan’ın benzer bir kitabı 2002 yılında yayınlanmış. (Adnan Ersan, Fil Bilmeceleri, Karikatürler: Cemalettin Güzeloğlu, Arkadaş Yayınları, Ankara, 2002)

Filleri kazlar izliyor. Sonra arılar. Bir de İngilizce ANT (karınca) sözcüğüne dayanan dizi var. Bunları hala paylaşmaya değecek kadar başarılı bulduğum için web sayfama almaya karar verdim. Onları çok seven kızım Pınar da bana yardımcı oldu. Umarım sizi de eğlendirirler…

Leave a Reply